Środa 2 Września 2015

Narodowe Forum Muzyki zagra siłą tysiąca głośników

Najnowszej generacji sprzęt audio, sala o regulowanej pojemności akustycznej, dźwięk przesyłany światłowodami, a także zaawansowane rozwiązania informacji wizualnej – oto technologiczne zaplecze innowacyjnego obiektu kulturalnego stolicy Dolnego Śląska.

W najbliższy piątek, 4 września, we Wrocławiu nastąpi oficjalne otwarcie jednego z najbardziej unikalnych na skalę europejską obiektu – Narodowego Forum Muzyki. Cztery sale budynku, zajmującego całkowitą powierzchnię 48,5 tysiąca metrów kwadratowych, zostały wyposażone w najwyższej klasy systemy nagłośnienia oraz informacji wizualnej (digital signage) dostarczone przez firmę ESS Audio.

 

Gmach NMF został zaprojektowany z wyjątkową starannością. Jego bryła i wygląd zostały zainspirowane kształtem pudła rezonansowego instrumentu strunowego. Z niecodziennym pietyzmem zadbano o akustykę sali głównej oraz trzech sal kameralnych. Za pomocą specjalnych dylatacji, izolatorów akustycznych i wibroizolatorów te najważniejsze przestrzenie budynku zostały odizolowane akustycznie od pozostałej części, ale przede wszystkim od źródeł hałasów i drgań zewnętrznych.

 

„Praca przy Narodowym Forum Muzyki jest nie tylko przedsięwzięciem niezwykle prestiżowym, ale także ogromnie wymagającym,” przyznaje Witold Karałow, Wiceprezes ESS Audio. „Podjęliśmy się kompleksowej realizacji wszystkich systemów audiowizualnych. Naszym zadaniem było zadbanie o perfekcyjne nagłośnienie sal koncertowej oraz kameralnych, a także przestrzeni wspólnych z zapleczem biurowo-socjalnym. Ponadto zobowiązaliśmy się dostarczyć najwyższej jakości sprzęt audio, który ma obsłużyć projekcje kinowe, systemy komunikacji, tłumaczenia symultanicznego i zapisu archiwizacyjnego. Ten projekt wymagał najwyższej precyzji, ścisłej współpracy wielu zespołów oraz zwrócenia szczególnej uwagi na estetykę montowanych urządzeń”.

 

Audytoria tego przełomowego, unikatowego w Polsce i Europie obiektu mają niepowtarzalny charakter. Każda z sal jest dostosowana do występów akustycznych i z nagłośnieniem, a wszystkie sale kameralne mogą obsłużyć koncerty także z miejscami stojącymi. Rewolucyjnym rozwiązaniem jest konstrukcja ścian oraz sufitów sali koncertowej. Zbudowana w technologii box in box posiada puste przestrzenie okalające salę, ruchome ściany i podwieszane, opuszczane sufity, które pozwalają dostosowywać pojemność akustyczną sali do prezentowanych treści.

 

Systemy, które dostarczyła firma ESS Audio są rozwiązaniami wiodących producentów. W całym budynku oraz na salach zainstalowano ponad tysiąc sztuk głośników JBL. Kolumny głośnikowe sali koncertowej zapewniają równomierne pokrycie dźwiękiem pełnego otoczenia sceny (360 stopni) i automatycznie przemieszczają się w pionie, dzięki czemu mogą być, w razie potrzeby, całkowicie ukryte w suficie.

 

Ponieważ kwestie akustyki wnętrz oraz nagłośnienia zostały potraktowane w sposób absolutnie priorytetowy i bezkompromisowy, inauguracyjne koncerty zostały poprzedzone cyklem koncertów próbnych.

 

Na wszystkich salach znajdują się riderowe konsolety mikserskie Soundcraft Vi cieszące się uznaniem realizatorów dźwięku na całym świecie. Są one gwarancją jednolicie wysokiego standardu nagłośnienia niezależnie od sali, a dzięki dotykowym ekranom wszystkie parametry są wyraźnie widoczne i łatwe w konfiguracji.

 

„Dobierając systemy nagłośnienia polegaliśmy na naszym, ponad 20-letnim doświadczeniu, ale również konsultowaliśmy się z wieloma ekspertami,” – wyjaśnia Witold Karałow. „Na przykład w przypadku nagłośnienia kinowego do sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki, zasięgaliśmy opinii osoby dynamicznie działającej na polu polskiej kinematografii – Romana Gutka. W wyniku tych rozmów zdecydowaliśmy się zainstalować system oparty o największe zaekranowe kolumny kinowe i subwoofery JBL, znane m.in. z premierowych sal Hollywood oraz ogromny, jak na polskie warunki, mobilny ekran o podstawie 14,1 m, który zwija się i chowa pod sceną. Co ciekawe, wykorzystane w tym pomieszczeniu głośniki JBL typu surround mają możliwość szybkiego montażu i demontażu, co pozwala dostosować się do wszelkich wymagań stawianym sali”.

 

Nowoczesne technologie zostały umieszczone nie tylko w salach koncertowych. Pomiędzy nimi rozmieszczona jest sieć światłowodowa, po której pomiędzy wszystkimi przestrzeniami przesyłany jest dźwięk, co może stanowić duże ułatwienie np. dla stacji telewizyjnych czy radiowych. W holach, korytarzach, powierzchniach wystawienniczych oraz przy pomieszczeniach konferencyjno-biurowych znajdują się także monitory rozbudowanego systemu digital signage. Dzięki nim osoby odwiedzające Forum na bieżąco otrzymują informacje o imprezach, wskazówki i aktualności dotyczące wydarzeń.

 

Jak przystało na najbardziej innowacyjne przedsięwzięcie kulturalne w kraju, w Narodowym Forum Muzyki zatroszczono się także o potrzeby osób niepełnosprawnych. Słabowidzący zwiedzający wystawy, odbiorcy sztuk teatralnych czy materiałów audiowizualnych, korzystając z bezprzewodowego systemu audiodeskrypcji firmy AKG, mają możliwość pełniejszego uczestnictwa w artystycznym życiu instytucji.

 

Gmach NFM został wzniesiony wg projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Doskonałą akustykę sal koncertowych opracowała firma Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup), która może pochwalić się wysoko ocenianymi projektami, takimi jak centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie, sale koncertowe: Esplanade w Singapurze, Harpa w Reykjavíku, La Maison Symphonique w Montrealu, Knight Concert Hall na Florydzie.

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Pliki do pobrania

Ilustracje

Atuty PRcontext
  • blisko dziewięć lat doświadczenia w obszarze komunikacji,
  • znajomość warunków pracy w agencjach PR, dziale wewnętrznym firmy oraz podczas samodzielnie realizowanych projektów,
  • doświadczenie w budowaniu wizerunku marek, promocji produktów oraz nagłaśniania inicjatyw w zakresie nowych technologii, ochrony zdrowia, energetyki, przemysłu ciężkiego czy nieruchomości,
  • wysoka jakość, terminowość i kompleksowośc usług,
  • elastyczne podejście do Klienta,

oraz głębokie przekonanie, że

najważniejszym, najpiękniejszym i najbardziej wymagającym elementem układanki zwanej public relations są ludzie.