Piątek 29 Listopada 2013

Osiągnięcia i wynalazki kultury chińskiej

Cywilizacja chińska rozwinęła się wiele wieków przed rozkwitem nauki i techniki na kontynencie europejskim. Począwszy od XVII-IX wieku p.n.e. pomiędzy dwiema rzekami Huang-ho i Jangcy-ciang pojawiały się wynalazki naukowe, kulturowe i techniczne, o których Europejczycy dowiedzieli się parę stuleci później.

 

 

Nie sposób wymienić wszystkich rozwiązań, które do dziś znajdują zastosowanie w naszym życiu codziennym. Ale czy zdajemy sobie sprawę, co zawdzięczamy starożytnym Chińczykom? Bez jakich osiągnięć tej kultury nie wyobrażamy sobie dziś życia?

 

 • Technika odlewania żelaza została opracowana przez Chińczyków już około IV wieku p.n.e. Wykorzystywali do tego procesu piece budowane z ogniotrwałej gliny i wiedzieli, jak uzyskać w nich temperaturę do 1300 stopni Celsjusza.
 • Na całym świecie znana jest chińska porcelana, szczególnie ta tworzona w czasie panowania dynastii Ming (lata 1368 – 1644). Jednak tworzywo to zostało wynalezione już w VII wieku. Powstałą w piecach garncarskich temperaturę 1300-1400 stopni wykorzystano do wyrobu półprzejrzystej białej masy, którą zabarwiano na różne kolory, a następnie formowano w kunsztowne naczynia.
 • Legenda głosi, iż jedwab odkryła przypadkowo cesarzowa Xi-ling, żona cesarza Huang Di panującego w trzecim tysiącleciu przed naszą erą. Jednak odkrycia archeologiczne prowadzone obecnie w prowincji Zhejiang wskazują, że materiał ten był wytwarzany już kilkaset lat wcześniej.
 • Cywilizacja Żółtej Rzeki wyróżnia się spośród swoich sąsiadów wybitnymi osiągnięciami na polu architektury. Miasta budowane były zgodnie z koncepcją feng shui, wywodzącej się z przekonania o istnieniu kosmicznego wzoru i symbolice kierunków świata, pór roku. W projektowaniu rozmieszczenia obiektów stosowano siatkę bagua. Wyróżnikami chińskich budowli są obmurowania i wieże obserwacyjne. Wielkim osiągnięciem architektonicznym starożytności wybudowanym przez cesarza Chin Qin Shi Huanga (260–210 p.n.e.) jest Wielki Mur Chiński. Łączna długość wszystkich odcinków muru wynosi 6000 kilometrów. Mówi się, że Chińczycy chcieli też odizolować się od innych cywilizacji, aby nie odkryto ich osiągnięć.
 • Równie wielkimi wynikami może poszczycić się Państwo Środka w dziedzinie działań wojennych. Po dziewięciowiecznych alchemikach chińskich prochu już nikt nie wymyślił... Ten naród zapoczątkował także prace nad gazami trującymi i łzawiącymi oraz pociskami dymnymi, które wypuszczano z wykonanych z brązu lub żelaza eruptorów umieszczanych na specjalnych drewnianych pojazdach. Tym samym położono podwaliny pod rozwój artylerii.
 • Ważnym odkryciem naukowym w Chinach stało się odkrycie zasad magnetyzmu i opracowanie igły magnetycznej, która znalazła zastosowanie m.in. w kompasie.
 • Pierwsze pojedyncze znaki, odlewane w brązie, służące do druku krótkich sentencji i zaklęć, datowane są na VII r. p. n. e. Ze względu na charakter języka chińskiego technologie ruchomej czcionki przez długi czas nie były w Chinach rozwijane.
 • Skoro wspomniany został druk, to nie można pominąć tak istotnego wynalazku, jakim jest papier. Według chińskich kronik, kancelista na dworze cesarza He Di z dynastii Han, eunuch Cai Lun, około 105 r. n.e. eksperymentował z korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi, aż trafił na właściwą metodę (papier czerpany) z użyciem szmat jedwabnych i lnianych. Wyniki badań archeologicznych pokazują jednak, że papier był już znany wcześniej, co najmniej w 8 roku p.n.e. Wtedy w Nefrytowej Bramie - granicznej strażnicy jedwabnego szlaku - znaleziono skrawek papieru z 20 chińskimi znakami. Być może zatem Cai Lun opracował już tylko masową produkcję papieru?
 • Tradycyjna chińska medycyna opiera się na idei balansu i harmonii między ying i yang, na 5 elementach (drewno, ogień, ziemia, metal i woda), na 6 patogenicznych czynnikach (zimno, wiatr, suchość, gorąco, wilgoć i ogień) i na 7 stanach umysłu (radość, złość, niepokój, obsesja, smutek, przerażenie i strach). Według chińskiej teorii medycyny nadmiar lub niedostatek któregoś z tych czynników może spowodować chorobę. Medycyna zachodnia, w obszarze naukowej biochemii i farmakologii, opiera się obecnie w około 60 procentach na chińskich osiągnięciach dotyczących wiedzy o ziołach, a najpopularniejszym wschodnim sposobem leczenia jest akupunktura.
 • Akupunktura liczy sobie ponad pięć tysięcy lat, a dowody na stosowanie praktyk leczniczych przypominających jej współczesną formę pochodzą z neolitu (10 000 - 4 000 r. p.n.e.). Metoda ta zdobywa uznanie na całym świecie, a ponadto została uznana przez WHO za oficjalną metodę leczenia.
Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Atuty PRcontext
 • blisko dziewięć lat doświadczenia w obszarze komunikacji,
 • znajomość warunków pracy w agencjach PR, dziale wewnętrznym firmy oraz podczas samodzielnie realizowanych projektów,
 • doświadczenie w budowaniu wizerunku marek, promocji produktów oraz nagłaśniania inicjatyw w zakresie nowych technologii, ochrony zdrowia, energetyki, przemysłu ciężkiego czy nieruchomości,
 • wysoka jakość, terminowość i kompleksowośc usług,
 • elastyczne podejście do Klienta,

oraz głębokie przekonanie, że

najważniejszym, najpiękniejszym i najbardziej wymagającym elementem układanki zwanej public relations są ludzie.