Wtorek 7 Maja 2013

Qigong, Tai Chi i medycyna Wschodu dla osób ze stwardnieniem rozsianym

W niedzielę 19 maja 2013 r. o godzinie 11:00 w Bemowskim Centrum Kultury ArtBem przy ul. Górczewskiej 201 odbędzie się spotkanie poświęcone szeroko pojętej rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM). W seminarium zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Wushu Shen Long udział weźmie dr Joanna Woyciechowska – neurolog i neuroimmunolog oraz dr Leonid Stadnik – lekarz medycyny chińskiej. Spotkanie adresowane jest przede wszystkim do osób z SM i ich bliskich, jednak organizatorzy zapraszają również wszystkich zainteresowanych tematem holistycznej, wielowymiarowej rehabilitacji.

Szczególnie godne polecenia dla osób z SM są metody, które przywędrowały do nas z Dalekiego Wschodu" - mówi dr Joanna Woyciechowska. „Mają one jedną wspólną cechę - są przez tysiące lat praktyki w najdrobniejszych szczegółach dopracowanymi systemami ćwiczeń fizycznych, które nie tylko wpływają pozytywnie na stan fizyczny ludzi je uprawiających, ale także uczą prawidłowego stosunku do siebie samego, ludzi i świata."

 

Wieloletnia praktyka dr Woyciechowskiej dowodzi, iż stan zdrowia chorych, którzy regularnie praktykują Tai Chi poprawiał się znacząco. Ten system ćwiczeń wpływa nie tylko na samopoczucie osób ze stwardnieniem rozsianym, ale również poprawia ich koordynację, chód i zmniejsza spastyczność mięśni. Z kolei Qigong pozytywnie wpływa na koncentrację oraz mobilizację mięśni i stawów, a także, podobnie jak akupunktura, integruje energię fizyczną, psychiczną i duchową.

 

Z kolei dr Stadnik w swojej praktyce łączy medycynę tradycyjną i chińską. Często również sięga po akupunkturę. „Kiedy zaczynałem praktykę akupunktury uważałem ją za dobrą, perspektywiczną metodę. Ale ona okazała się znacznie lepsza niż wtedy myślałem,” przekonuje dr Leonid Stadnik. „Okazało się że mogę leczyć wrzody żołądka i dwunastnicy, chorobę wieńcową serca, astmę oskrzelową, choroby autoimmunologiczne, padaczkę, czy właśnie stwardnienie rozsiane.”

 

W ramach wykładów omówione również będą kwestie poprawnego żywienia i wpływu akupunktury na stan zdrowia osób z SM, a dr Leonid Stadnik zaprezentuje kilka ćwiczeń Qigong.

 

****

Tai Chi jest niezwykłą sztuką walki, relaksacji i medytacji. Poza pięknem, harmonią i spokojem płynącym z praktykowania tej sztuki, Tai Chi jest niewyczerpanym źródłem  zdrowia i gwarantem wyśmienitej kondycji do późnych lat. Usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego, podnosi sprawność układu kostno-stawowego i mięśniowo-ścięgnistego, a także zwiększa zakres ruchu w stawach, polepsza koordynację i ogólną motorykę. Wydatnie wzmaga ścięgna, stawy i kości, co ma duże znaczenie szczególnie u osób starszych, u których istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia osteoporozy. W Chinach ćwiczenia ruchowe od dawna zostały uznane za ważny środek leczniczy i profilaktyczny.

 

Qigong jest zestawem ćwiczeń zdrowotnych starożytnych Chin. Jego nazwa składa się z dwóch słów: Qi, czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoś. Oznacza to mniej więcej "perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej". Technika składa się z odpowiedniej postawy, skupienia umysłu oraz odpowiedniego oddechu. Może być stosowana w celach medycznych, medytacyjnych oraz jako sztuka walki. Qigong usuwa zachwiania równowagi związane ze stanami chorobowymi, przywraca stan żywotności i zdrowia całego organizmu.

 

***

Dr Joanna Woyciechowska jest absolwentką Warszawskiej Akademii Medycznej. Specjalizację I i II stopnia z neurologii otrzymała w Warszawskiej Klinice Neurologicznej. Doktorat z neuroimmunologii, obroniony w Państwowym Zakładzie Higieny, był sponsorowany przez Instytut Psychoneurologiczny.

 

Od 1974 roku przebywa w USA, gdzie przez pięć lat pracowała naukowo w Narodowych Instytutach Zdrowia. Najpierw jako Visiting Fellow, a potem jako Medical Fellow. Rezydenturę neurologiczną powtórzyła w Georgetown University w Waszyngtonie.

 

W 1987 roku założyła Wielodyscyplinarny Program dla Osób z SM, którego przez następne 9 lat była dyrektorem. Od 1996 roku opiekuje się chorymi i jednocześnie studiuje oraz praktykuje Medycynę Integracyjną w Północnej Karolinie.

 

Jest autorką wielu specjalistycznych publikacji i książek dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, w tym Przewodnika dla osób chorych „Sobie Moc”.

 

***

Dr Leonid Stadnik ukończył w 1980 roku Charkowski Instytut Lotnictwa. Jeszcze w trakcie studiów zainteresował się możliwościami sterowania funkcjami ludzkiego organizmu i poszukiwaniem efektywnego systemu regulacji jego funkcji. Odnalazł go w tradycyjnej medycynie chińskiej. Podjął naukę w Charkowskim Instytucie Medycznym, gdzie w roku 1990 uzyskał specjalizację jako lekarz internista.

 

W trakcie studiów samodzielnie zgłębiał tradycyjną medycynę chińską, a następnie uczestniczył w kilku kursach akupunktury i pogłębiał swoją wiedzę.

 

W latach 1991-2000 pracował w Instytucie Terapii  Akademii Nauk Medycznych Ukrainy, jako pracownik naukowy i lekarz Wydziału Leczenia Niefarmakologicznego. Badał skuteczność akupunktury i metod pokrewnych w leczeniu chorób wewnętrznych.

 

Przy leczeniu m.in. chorób kardiologicznych, gastrologicznych, alergologicznych, endokrynologicznych korzysta z metod tradycyjnej medycyny chińskiej. Oprócz akupunktury stosuje w praktyce dietoterapię i tradycyjne chińskie ćwiczenia Qigong.

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Osoby kontaktowe

PRcontext

 

Karina Sękowska

tel: 531 500 705

karina@prcontext.pl
Atuty PRcontext
  • blisko dziewięć lat doświadczenia w obszarze komunikacji,
  • znajomość warunków pracy w agencjach PR, dziale wewnętrznym firmy oraz podczas samodzielnie realizowanych projektów,
  • doświadczenie w budowaniu wizerunku marek, promocji produktów oraz nagłaśniania inicjatyw w zakresie nowych technologii, ochrony zdrowia, energetyki, przemysłu ciężkiego czy nieruchomości,
  • wysoka jakość, terminowość i kompleksowośc usług,
  • elastyczne podejście do Klienta,

oraz głębokie przekonanie, że

najważniejszym, najpiękniejszym i najbardziej wymagającym elementem układanki zwanej public relations są ludzie.