Poniedziałek 16 Grudnia 2013

Unikalne brzmienie Dolby Atmos w katowickim Multikinie

Jeszcze przed Gwiazdką sala Xtreme katowickiego kina sieci Multikino, dzięki technologii Dolby Atmos, pogrąży się w przestrzennych, niezwykle realnych dźwiękach.

Po raz pierwszy w Polsce w kinie należącym do sieci Multikino można usłyszeć przestrzenne brzmienie systemu Dolby Atmos. Od 20 grudnia kinomaniacy z Katowic i sąsiednich miast będą mieli okazję obejrzeć filmy w nowoczesnej, wyposażonej w najnowsze rozwiązania sali Xtreme.

 

Dolby Atmos jest systemem, który nie tylko korzysta z głośników umieszczonych na ścianach i suficie sali, ale także pozwala niezależnie poprowadzić dźwięk z poszczególnych głośników do wybranych rejonów pomieszczenia. Aby w pełni wykorzystać możliwości tego systemu do realizacji naszego przedsięwzięcia wybraliśmy ESS Audio – wyłącznego przedstawiciela w Polsce grupy Harman Professional, tłumaczy Robert Kaczmarek, Wiceprezes ZarząduMultikino S.A.

 

Multikino to więcej niż kino, zatem sieć, chcąc zapewnić widzom poza niezwykłymi doznaniami wizualnymi również najwyższą jakość dźwięku, zdecydowała się wyposażyć salę Xtreme w Katowicach w system Dolby Atmos. W tej najnowocześniejszej technologii każdy głośnik może w tym samym czasie odtworzyć zupełnie inne dźwięki, co w praktyce daje fenomenalne wrażenie przestrzenności. Różne odgłosy sprawiają wrażenie, jakby nie tylko otaczały widza, ale wręcz przemieszczały się po sali wraz z wyświetlanymi obrazami.

 

Zgodnie z wymaganiami firmy Dolby urządzenia (wzmacniacze oraz zestawy głośnikowe), obsługujące technologię Atmos mają być mocne i wydajne oraz cechować się bardzo dobrą jakością dźwięku, ­wyjaśnia Wojciech Kopytek Brand manager odpowiedzialny w firmie ESS Audio za marki Crown, JBL i Soundcraft. Preferowanymi są urządzenia produkowane przez firmy mające doświadczenie w urządzeniach dedykowanych do kina. Parametry sprzętu (moc wyjściowa wzmacniaczy, odpowiednie zestawy głośnikowe) dobierane są według specjalnego formularza firmy Dolby (skomplikowany plik excel, który oblicza wymagania dla sprzętu) po wprowadzeniu w ten arkusz wartości-wyników pomiarów sali kinowej.

 

Sieci kin Multikino do sali Xtreme zaproponowaliśmy sprzęt firmy JBL Professional, dodaje Witold Karałow, Wiceprezes ESS Audio. Marka ta jest niejako synonimem dźwięku wykorzystywanego w kinie. James B. Lansing – twórca JBL – stworzył system nagłośnienia dla Metro Goldwyn Mayer w czasie, gdy kino wchodziło w erę udźwiękowienia. Rozwiązanie to już na początku zdobyło nagrodę amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej i zostało uznane za technologiczną doskonałość. Obecnie JBL to światowy lider produkcji rozwiązań nagłośnienia kin, zatem nasz wybór nie mógł paść na inną markę

 

Firma Dolby rekomenduje stosowanie do systemów Dolby Atmos urządzeń renomowanych producentów, które muszą się charakteryzować bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Sercem systemu nagłośnienia sali jest procesor Dolby, następnie, pod względem istotności, są wzmacniacze mocy oraz zestawy głośnikowe. Spośród producentów takich rozwiązań firma Dolby dobiera takich, którzy oferują urządzenia dedykowane do sal kinowych. Największe doświadczenie na świecie w tej właśnie kinowej kwestii ma firma JBL Professional. 

 

W katowickim Multikinie we wnętrzu sali Xtreme zamontowanych zostanie 49 głośników firmy JBL, tym 40 surroundów JBL 8350 wysokiej jakości i mocy umieszczonych nie tylko na ścianach, jak w zwykłych kinach, ale i na suficie. W odróżnieniu od standardowych sal kinowych, na wyposażeniu będzie również pięć (nie zwyczajowych trzy) kolumn głośnikowych frontowych typu screen array JBL 3732 i aż cztery subwoofery (normalnie w klasycznych systemach są dwa): dwa JBL 4645C na pojedynczych przetwornikach 18-calowych i dwa na dwóch 18-calowych przetwornikach. Ponadto w szafie rack znajdzie się 16 wzmacniaczy Crown (4 i 8 kanałowych).

 

Cały materiał dźwiękowy z filmu jest dostarczany do procesora Dolby CP850 z serwera, audio jest w postaci cyfrowej, każdy kanał jest osobnym "śladem" – opowiada Wojciech Kopytek, wyjaśniając działanie systemu Atmos. Dźwięk jest transportowany z serwera do procesora dwukanałowymi połączeniami AES/EBU, ilość par jest zależna od wielkości systemu Dolby Atmos zainstalowanego w danym kinie. Maksymalna ilość kanałów w systemie Dolby Atmos to 64.

 

Umiejscowienie nagłośnienia w salach obsługujących nową technologię firmy Atmos musi spełniać wymagania Dolby. Sala taka wyposażana jest w pięćgłównych kanałów zaekranowych, kanał subniskotonowy zaekranowy, kanały efektowe subniskotonowe na tylnej ścianie sali, głośniki kanałów efektowych rozmieszczone na bocznych ścianach, na tylnej ścianie sali oraz w dwóch rzędach nad głowami widzów. Co jest szalenie istotne, to fakt, iż każdy głośnik efektowy jest zasilany osobnym sygnałem (jeśli głośników efektowych w sali jest np. 40, to jest to 40 odrębnych kanałów audio).

 

Rozmieszczenie głośników w sali odbywa się na podstawie pomiarów sali (na etapie budowlanym) i wykorzystuje się w tym procesie szczegółowe wytyczne zawarte w "specyfikacji technicznej" dla systemów Dolby Atmos. Projektowaniem systemów Dolby Atmos zajmują się przeszkoleni przez firmę Dolby w tej dziedzinie ludzie.

 

Wzmacniacze mocy zasilające zestawy głośnikowe umieszczone są w szafie aparaturowej w pomieszczeniu kabiny projekcyjnej. Ze względu na dużą ilość niezależnych kanałów audio w systemie Dolby Atmos instaluje się wiele wzmacniaczy.

 

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Pliki do pobrania

Atuty PRcontext
  • blisko dziewięć lat doświadczenia w obszarze komunikacji,
  • znajomość warunków pracy w agencjach PR, dziale wewnętrznym firmy oraz podczas samodzielnie realizowanych projektów,
  • doświadczenie w budowaniu wizerunku marek, promocji produktów oraz nagłaśniania inicjatyw w zakresie nowych technologii, ochrony zdrowia, energetyki, przemysłu ciężkiego czy nieruchomości,
  • wysoka jakość, terminowość i kompleksowośc usług,
  • elastyczne podejście do Klienta,

oraz głębokie przekonanie, że

najważniejszym, najpiękniejszym i najbardziej wymagającym elementem układanki zwanej public relations są ludzie.